Club Competition 2019 – Ladies

2019 COMPETITION DRAWS.

It’s All Over Now.  See who were the winners.

Click here for Men’s Competitions or Mixed Competitions
Ladies’ Singles Championship 2019
2018 Champion: Jackie Cornwell
First RoundSemi FinalFinalWinner
By 22nd JulyBy 24th August7/8th September 
Wendy BeaneyWendy BeaneyJenny BairdJackie Cornwell
Ann Gregg
Pat CookeJenny Baird
Jenny Baird
Jackie CornwellJackie CornwellJackie Cornwell
Linda Pillman
Sylvia JonesSylvia Jones
Mary Green
Singles Handicap Competition 2019
2018 Winner: Ivy Walker
First RoundSemi FinalFinalWinner
By 22nd JulyBy 24th August7/8th September 
Pat Cooke (-1)Pat Cooke (-1)Wendy Beaney (2)Val Chicken (-2)
Rosemary Burges (7)
Ann Gregg (8)Wendy Beaney (2)
Wendy Beaney (2)
Jean Condon (7)Val Chicken (-2)Val Chicken (-2)
Val Chicken (-2)
Sally Hadingham (4)Alice Dormon (3)
Alice Dormon (3)
Ladies’ Two-Wood Championship 2019
2018 Champion: Jackie Cornwell

For 2019 this has been changed to an Open Mixed Competition

Ladies’ Pairs Championship 2019
2018 Champions: Pat Cooke & Linda Pillman
First RoundSemi-FinalFinalWinners
By 22nd JulyBy 24th August7/8th September 
 Jenny Baird &
Aneta Thompson
Jenny Baird &
Aneta Thompson
Jenny Baird &
Aneta Thompson
 
Pat Cooke &
Linda Pillman
Jackie Cornwell &
Sylvia Jones
Jackie Cornwell &
Sylvia Jones
Wendy Beaney &
Val Chicken
Wendy Beaney &
Val Chicken
Wendy Beaney &
Val Chicken
Pat O’Hagan &
Alice Dormon
 Lorna Kilpatrick & Mary Green
 
Ladies’ Drawn Pairs Handicap Competition 2019
2018 Winners: Mary Tidmarsh & Linda Pillman
First RoundSemi-FinalFinalWinner
By 22nd JulyBy 24th August7/8th September 
Pat Homewood &
Lorna Kilpatrick (5)
Mary Tidmarsh &
Pat O’Hagan (7)
Enid Gray &
Pat Cooke (4)
Maureen Goy &
Jenny Baird (3)
Mary Tidmarsh &
Pat O’Hagan (7)
Jean Condon &
Mary Green (6)
Enid Gray &
Pat Cooke (4)
Enid Gray &
Pat Cooke (4)
 Rosemary Burges & Alice Dormon (10)Maureen Goy &
Jenny Baird (3)
 
 Maureen Goy &
Jenny Baird (3)
 
Ladies’ Drawn Triples Competition 2019
2018 Winners: Ann Gregg, Sylvia Jones & Linda Pillman
First RoundSemi-FinalFinalWnner
By 19th July 9th August7/8th September 
Mary Tidmarsh
Ivy Walker
Jackie Cornwell
Mary Tidmarsh
Ivy Walker
Jackie Cornwell
Mary Tidmarsh
Ivy Walker
Jackie Cornwell
Sally Brown
Wendy Beaney
Mary Green
Maureen Goy
Enid Gray
Jenny Baird
 Jean Condon
Pat O’Hagan
Pat Cooke
 
 Sally Brown
Wendy Beaney
Mary Green
Sally Brown
Wendy Beaney
Mary Green
 
 Pat Homewood
Alice Dormon
Sylvia Jones
 

Comments are closed.